Podle Dr. Margaret Chan, generální ředitelky Světové zdravotnické organizace se alkohol podstatným způsobem podílí na zdravotních a sociálních problémech (Chan, 2013).
Rizika spojená s alkoholem
Oficiální materiály Světové zdravotnické organizace (WHO, 2014) uvádějí, že alkohol způsobil v roce 2012 celosvětově 5,9 % procent úmrtí, tj. kolem 3,3 miliónů úmrtí ročně. V Evropském regionu je podíl alkoholu na celkové úmrtnosti dokonce 13,3 % (ve střední a východní Evropě je to ještě více než v západní Evropě).
K tomuto závěru dospěli autoři i po odečtení možných pozitivních účinků alkoholu, které někteří odborníci zpochybňují (Fillmore a spol., 2006). Alkohol se podílí na vzniku více než 200 různých chorob. Úmrtnost působená alkoholem souvisí zejména s následujícími příčinami (tab. 1).
Tab. 1. Celosvětová úmrtnost v důsledku pití alkoholu v roce 2012 dle skupin onemocnění (WHO, 2014)
Rakovina 12,5 %
Kardiovaskulární nemoci 33,4 %
Psychiatrická onemocnění 4 %
Gastrointestinální choroby 16,2 %
Infekční nemoci 8 %
Neúmyslná poranění 17,1 %
Úmyslná poranění 8,7 %
Úmrtnost novorozenců 0,1 %
Co doporučují materiály v prevenci škod působených alkoholem
- Chan (2013) zdůrazňuje význam vysokého zdanění alkoholu. Zdvojnásobení spotřební daně z alkoholu sníží úmrtnost v důsledku pití alkoholu o 35 %, počet dopravních nehod pod vlivem alkoholu o 11 % a výskyt sexuálně přenosných chorob o 6 % (Chan, 2013).
- Potřebné je také omezovat dostupnost alkoholu, zejména pro děti a dospívající. Omezení hodin prodeje alkoholu v Austrálii vedlo k poklesu nočního násilí o 40 %.
- Rozhodnutí abstinovat od alkoholu je správné podporovat a respektovat (WHO, 2007). V jiném materiálu Světové zdravotnické organizace se uvádí, že lékař by neměl těm, kdo od alkoholu abstinují, nikdy radit, aby začínali pít alkohol (Anderson 1996).
- Reklama alkoholických nápojů a sponzorské aktivity alkoholového průmyslu by se měly zakázat nebo striktně omezit zákonem. Zejména by neměla reklama alkoholu působit na děti a dospívající.
- Důležitá je prevence škod působených alkoholem v dopravě. Nulová tolerance alkoholu při řízení platí v 25 zemích.
Je také třeba věnovat pozornost včasné pomoci lidem, kteří zneužívají alkohol nebo jsou na něm závislí, a jejich rodinám (WHO 2014). To zahrnuje krátkou intervenci prováděnou zdravotníky klinických oborů i specializované služby.
MADIO z.s. poskytuje certifikované programy primární prevence, které zahrnují i problematiku závislosti na návykových látkách a alkoholu.
Zdroj: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., PhDr. Ladislav Csémy