Změna. Pro většinu lidí obrovský strašák a situace, které se snaží co nejvíce vyhýbat.. Ale proč tomu vlastně tak je? Opravdu je nutné se změn bát? Nemohou nám v životě sloužit ke zlepšení?
Změna jako příležitost pro růst
Nejznámější filosof managementu Peter Drucker viděl jedinou konstantu v neustálé změně. Na trhu se situace mění velmi často a pokud firma chce být stále úspěšná, je nutné, aby byla flexibilní a nebála se změny využít pro svůj růst. Změna není jen událost, ohraničená časově, ale je to proces, který když začne, pokračuje stále, dokud není dosaženo cíle.
Vedete tým a chcete něco změnit? Nevíte, odkud začít? Důležité je umět pracovat a vést tým tak, aby nám změny byly nápomocny. Nestačí svému týmu oznámit, že se mají změnit, nebo že je změna potřeba, je nutné jim stát po boku a se změnou jim aktivně pomáhat. Vést druhé lidi vyžaduje jiné dovednosti a schopnosti, než když vedete sám sebe ke změně. Změna je tvořena lidmi a následně organizací.
„Tajemství šťastného života spočívá v tom, s jakou elegancí dokážeme přijmout změnu.“
– Edgar Allan Poe
Změna = krizová situace
Je dobré mít na paměti, že probíhající změna s sebou nese jak pozitivní tak negativní důsledky a je třeba s obojím počítat. Situace, ve kterých ke změně dochází, označujeme v dnešní době, jako krize. A krizové situace, každý z nás zná, protože jsou součástí našeho života. Na krizi jsme si zvykli nahlížet negativním pohledem, ale jak v krizi vidět hlavně to pozitivní?
V samém srdci krize je otázka NEJISTOTY, která je neobvyklou situací vyvolána. Odpovědí na ni je ODOLNOST, stejně jako to platí v evoluci života. Jeden z nejdůležitějších motorů, jak se s krizí vyrovnat je mít dobrou motivaci. Zachovejte si pozitivní přístup, ale zároveň hledejte i proaktivní řešení. Nebojte se změnit i své cíle. Pokud řešíte neobvyklou situaci, sáhněte po neobvyklých prostředcích a nástrojích.
Co chceme změnit
Každá změna, ať už se jedná o změnu pracovní nebo v soukromém životě, vychází z vás, z vašeho nitra. Právě se nacházíte v bodě, kdy jste si uvědomili, že se možná nedaří podle vašich představ. Že je potřeba něco změnit, pro dosáhnutí lepšího, efektivnějšího a přínosnějšího výsledku vaší práce. Jenže co je to, co chcete změnit u sebe?
Je nutné v rozhodování zohlednit jednak výsledek změny a jednak jednotlivé kroky, které ke kýženému výsledku povedou. Stanovte si tedy na začátku, jak to bude ideálně vypadat po dosažení změny. Pokud je změna provedena s úspěchem, přinese všem ve firmě, a také firmě samotné, dlouhodobý přínos.
„Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.“
– Dalajláma
Na změnu nejste sami
Začátek máte za sebou. Víte, co je potřeba změnit. Ovšem k tomu, aby změna mohla být zrealizovaná, vám už nestačí jen vaše vlastní osoba a vůle. Úspěšné zvládnutí změny mají nyní v ruce všichni lidi ve firmě a pokud vize změny nebude napříč firmou podporována, bude odsouzena k nezdaru.
Je tu hlavně váš tým. Vést tým ke změně není jednoduchý úkol pro žádného leadera, ale zároveň to není úkol nemožný. Správný leader se tohoto úkolu zhostí, jak nejlépe dovede, a přijme ho jako výzvu. Nejprve vyhledá ve svém týmu ty správné lidi, kteří mu se změnami pomůžou, rychle naskočí na stejnou vlnu a stanou se spolutahouny. Prostě vsadí na správné koně.
Zároveň si dobře rozmyslete, s čím konkrétním vám dotyčný pomůže. Rozvrhněte si, co komu budete delegovat, kdo za co bude zodpovídat. Nezapomeňte si vše dobře zaznamenat, nechat si to také uležet a korigovat původní představy. Právě v plánech na delegování činností může dojít k zásadním chybám.
Udělejte první krok ke smysluplnější práci. Nechte nám kontakt a my vám obratem zašleme pomoc v podobě praktického PDF dokumentu. * Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.10 nejčastějších chyb při delegování
Odhodlání, pevná vůle, vyšší cíle
Aby změna mohla být úspěšná, je důležitá efektivní komunikace s lidmi a jejich zapojení do procesu změny. Inspirujte je, aby změnou žili. Podmínkou úspěchu je mít vizi a mít představu, jak jí dosáhnout a kdo vás na cestě ke změně doprovodí. Pro úspěch (SUCCESS) můžete použít tyto zásady:
S (Shared vision) – Sdílení vize
U (Understand the organisation) – Znalost firmy
C (Cultural alignment) – Soulad s firemní kulturou
C (Communication) – Komunikace
E (Experienced help) – Pomoc zkušených
S (Strong leadership) – Silné vedení
S (Stakeholder buy-in) – Získání všech, kterých se změna týká
Proces změny
Existují změny chtěné, změny nežádané, změny k dobrému, změny k horšímu, změny očekávané i změny nepředvídatelné. My se teď věnujeme změnám žádaným, očekávaným, dobře promyšleným a vedoucím k dobrému. Ale i v průběhu plánovaných změn a procesu, který k této změně vede, může docházet k nepředvídatelným změnám právě v tomto procesu.
Proces změny přechází z aktuálního, současného stavu, k vizi stavu budoucího a zahrnuje určitou míru přeměny. Je zapotřebí, aby:
- změnu prosazoval někdo, kdo jí skutečně věří a žije jí a zároveň má vliv i na ostatní lidi ve firmě.
- na správných místech byli lidi, kteří změnu podporují.
- se změna realizovala v souladu se zvyky firmy, aby nepůsobila zbytečné problémy.
- ti, co ji odmítají, nebyli přehlížení a ignorováni, ale aby se s nimi komunikovalo.
Umění vést svůj tým
Umění vedení týmu spočívá také v tom, že jej naučíte vytěžit z každé příležitosti, která se naskytne, co nejvíce. Třeba jen tím, že tým oceníte za to, jak dobře na společné cestě k cíli čelí nepředvídaným změnám. Oceňte prostě jejich operativnost a chuť v procesu nadále pokračovat. Buďte odhodlaní, psychicky připravení právě i na nepředvídané změny.
Buďte trpěliví, nezapomínejte, že jednáte s lidmi, mějte přiměřené nároky, požadavky, veďte tým srozumitelnou a pro obě strany přijatelnou cestou. Buďte tím nejlepším leadrem, jakého kdy vaše společnost měla. Plného odhodlání, pevné vůle a snahy o dosahování co možná nejvyšších cílů. A hlavně takového, který se nebojí změn a ví, jak si s nimi poradit.
Jednou z možností, jak pracovat na pozitivních změnách sebe i týmu je podpora v procesu zavádění změny Rozvojový program. Během minimálně 2 let budete mít odbornou podporu při zavádění změn ve vaší firmě.
O nic nepřijdete
Videa, články, zajímavosti a mnohé další ze světa leadershipu můžete mít při sobě a vždy aktuálně. Sledujte nás na následujících kanálech, nebo se přímo zapojujte do diskuze a přispějte tak svou dobrou praxí.