Snad každý člověk u nás slyšel o filmu V síti. Vzbudil totiž velký zájem veřejnosti a podnítil diskuzi na téma bezpečnost dětí na sociálních sítích. Patříte k těm, kterým před zhlédnutím filmu běží v hlavě spousta otázek? Jako například. Jak se na tento film s dětmi připravit? Co už vlastně o tom děti ví? Jaké jsou vhodné aktivity, které by děti na film připravily? Vytvořili jsme pro vás dokument Metodika pro práci před filmem V síti (dále jen „metodika V síti“). Zdarma si jej můžete celý stáhnout níže na stránce.
Cíle metodiky V síti
V debatě po skončení filmu V síti se účastníci workshopu shodli, že téma je velmi aktuální a film je materiál, který je pro prevenci ve školách využitelný, ale je potřeba dbát na správný postup a podání informací. Pro metodiky prevence, třídní učitele nebo rodiče je důležité o filmu V síti s dětmi diskutovat, a ještě před zhlédnutím vhodně zmapovat jejich přístup a znalosti o tématu.
Cíle, které metodika V síti zpracovává a naplňuje:
- Kam směřovat pozornost dětí před samotnou produkcí.
- Jak vhodně zmapovat situaci.
- Jak do toho zapojit i chlapce.
- Co uděláme, abychom dětem nepodali návod, jak to zkusit.
V čem vám metodika V síti pomůže
Pokud jste třídní učitelé nebo metodici prevence je dobré mít na paměti před projekcí, že pouhé zhlédnutí s třídou není efektivní prevencí a samotná návštěva kina je nedostačující. Aby byl film efektivním nástrojem, je dobré jej zapojit do systému prevence ve škole a doplnit jej dalšími navazujícími programy a besedy s odborníky. Vytvořená metodika V síti vám pomůže najít téma na povídání v hodině, která předchází návštěvě filmu a bude pro vás inspirací, jak na práci ve skupinkách s následnou reflexí aktivit.
I pokud jste rodič, může vám metodika V síti, otevřít nové pohledy na tuto ožehavou problematiku sociálních sítí. V dospělosti často podceňujeme možnosti vlastní ochrany a natožpak naše děti, které ještě nemají životní odolnost. Jak se bezpečně chovat na internetu a v prostředí sociálních sítí? Jaké jsou zásady bezpečného pohybu kyberprostorem? Ve zpracované metodice najdete kromě těchto odpovědí i vhodná témata na rozhovor před zhlédnutím filmu.
Metodika V síti ke stažení
Jelikož jde o materiál, který je primárně určen pedagogům, školním metodikům prevence a řekněme „poučené veřejnosti“, zašleme vám jej, po vyplnění formuláře níže, na e-mail. Se svými kolegy (i v rámci jedné školy) prosím nesdílejte samotný dokument, ale odkaz na tuto stránku. Vytvořili jsme pro tento účel i zkrácený odkaz, který je sem přímo nasměruje: madio.cz/vsiti
Metodika pro práci před filmem V síti
Vložte název své školy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Vznik metodiky V síti
V hlavách účastníků jednoho ze setkání Specializačního studia školních metodiků prevence Zlín, 2018 v MADIO z.s., vznikla myšlenka na vytvoření metodiky k filmu V síti, která by byla využitelná nejenom pro ně, ale také pro všechny pedagogy a rodiče. V té době se teprve film do kin chystal, a ještě nikdo nevěděl co všechno bude obsahem.
Základní kameny metodiky V síti byly položeny formou workshopu, na kterém se podíleli nejenom školní metodici prevence, ale také kurátorka pro děti a mládež a odborníci pohybující se v oblasti prevence rizikového chování. Před samotnou tvorbou účastníci workshopu navštívili společně domluvené promítání filmu V síti ve verzi 12+.
Jak to vidíme v MADIO
V MADIO z.s. stavíme na spolupráci a vnímáme prevenci ve školách jako důležitou součást školního života. Certifikované programy primární prevence MADIO splňují nejenom požadavky na efektivnost, ale zapojují do programu i další osoby jako učitele, rodiče, školní metodiky apod. V MADIO věříme ve změnu k lepšímu a poskytujeme dlouhodobou oporu při realizaci programu primární prevence učitelům i lidem z řad laické veřejnosti.
Pokud máte s tímto tématem zkušenosti, určitě se o ně podělte v komentářích dole pod článkem nebo využijte další kanály na kterých můžete reagovat a dávat náměty do diskuze.