5 nápadů, jak si vytřídit myšlenky a pročistit hlavu
Práce, rodina, únava, úkoly, povinnosti. Radosti i starosti. Vše to nosíme v hlavě. Čas od času si přejeme mít někde za uchem schované tlačítko reset a pomocí něj provést úklid v hlavě.
Máme pro nás všechny dobrou zprávu. Ono zmiňované tlačítko byste asi marně hledali, ovšem jde to i bez něj. Stačí znát pár rychlých kroků, jak na úklid v hlavě. Pro ještě lepší uspořádání si myšlenek se inspirujte z kamene Energy management Členství Tvůrce.
Škatule, škatule, hejbejte se
Jde o to, uspořádat si všechny úkoly dle oblastí. Je to podobné jako ve vaší kanceláři. Máte šanon na přijaté faktury, vystavené, účetní uzávěrky, výroční zprávy atd. Takto rozškatulkovat to jde i ve vaší hlavě, zkusme si to nyní představit.
Číslo 1 (čistě teoreticky, za jedničku si můžete dosadit kteroukoli oblast, nejedná se o žebříček) – práce. Je spousta důvodů, proč chodíme do práce, nebudeme je tu teď vyjmenovávat. Pro úklid v hlavě je podstatné, abychom naší práci vykonávali v naší pracovně, firmě, kanceláři, říkejte tomu, jak chcete. Jednoduše řečeno práci si řešte v práci. Pokud to jen jde, nenoste si pracovní povinnosti v hlavě (ani ve složkách pod paží) domů. Doma jste z úplně jiných důvodů.
Pro organizaci vaší práce můžete využít spoustu nástrojů jako např. diáře, zápisníky, sdílené kalendáře, upomínkové aplikace a ToDo listy (papírové nebo elektronické), které vám pomohou odložit věci a myšlenky na bezpečné místo. Tak abyste na ně nemuseli neustále myslet a vrátili se k nim ve správnou chvíli. Pro vizualizaci svých myšlenek zkuste také myšlenkové mapy, které vám pomohou nejen s určením priorit, ale třeba i s plánem vyřešit „pouze“ polovinu záležitostí. Jak se říká, méně je někdy více, a proto nám pomáhá rozdělit priority do několika menších krůčků.
A díky tomu být efektivnější a pod menším stresem.
To, že máte být doma z jiných důvodů, nás dostává k bodu číslo 2 – rodina. Udržujte teplo domova, zajímejte se o vaše děti, prožívejte s nimi jejich důležité momenty, dovolte si mít na to čas. Tohle vám žádná práce nevynahradí. Nezapomínejte na vašeho partnera, komunikujte spolu, udělejte si čas je pro sebe a prohlubujte vaše vzájemné vztahy. Jedna malá rada. Když přijdete domů, dodržujte pravidlo 20 minut. Těch 20 minut s rodinou nemluvte, jen je pozdravte a v tichosti se aklimatizujte doma. S rodinou si toto pravidlo domluvte.
Není nic horšího, když v předsíni zouváte boty a manželka vás z kuchyně zásobuje otázkami, manžel se vyptává, co bude dnes k jídlu a děti vám sdělují, co by zrovna potřebovaly. Totéž dopřejte každému z rodiny. Správné naladění je totiž nezbytně nutné. Smluvený čas na aklimatizaci však neporušujte.
10 nejčastějších chyb při delegování
Udělejte první krok ke smysluplnější práci. Nechte nám kontakt a my vám obratem zašleme pomoc v podobě praktického PDF dokumentu.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Já a zase jenom já
Pojďme teď společně odkrýt, co se skrývá v šuplíku číslo 3. Našli bychom tam jedno jediné slovo „já“. Myslete v tom všem i na sebe, není to sobecké, podporuje to pořádek ve vaší hlavě, ve vaší mysli. Vyhraďte si čas, kdy se zajímáte o sebe, můžete si zajít do posilovny, na masáž, zaplavat si, do knihovny, pročistit si hlavu v přírodě. Jde přeci o úklid v hlavě.
Pojďte se vlastně zamyslet, jaké aktivity vás baví (i když vám třeba nejdou) a dokážete si u nich vyčistit hlavu. Hledejte aktivity z pohodlí domova, sportovní aktivity, které můžete provádět samostatně nebo aktivity v kolektivu s blízkými přáteli.
Nechte si pár volných chvilek pro sebe a své myšlenky. Riziko je v tom, že tato skupina činností jde velmi lehce zaměnit s jinou. Do této kategorie nespadá vyřizování osobních záležitostí. To se totiž skrývá pod pokličkou čtvrtého bodu. Číslo 4 v sobě nese pochůzky po úřadech, nákupy potravin, návštěvy lékaře atd. Nepleťte si čekárnu u zubaře s nějakou klidovou místností vhodnou k načerpání nových sil. Cesta do čistírny oděvů se nikdy nevyrovná procházce lesem. Chcete-li mít čisto v hlavě, neopomínejte tento fakt.
To nejdůležitější nakonec
Blížíme se do finále, a tak by to chtělo ještě nějaký nápad na závěr. Ptáte se, jak tohoto všeho dosáhnout? Jak mít opravdu poctivý úklid v hlavě? Je to jednoduché, poslední přihrádka totiž patří organizaci. Věnujte se plánování všech výše zmíněných činností a klidně i dalším, uspokojují-li vás ve vašem životě. Plánujte poctivě do detailů a plány dodržujte.
Neříkejte si, že určitou činnost splníte, pokud vám zbude čas, budete mít sílu, bude se vám chtít. Prostě si ji zařaďte do plánu a splňte ji. Buďte svědomití, neplýtvejte svým časem a organizujte si všechny činnosti dle vaší libosti, ale na žádné nezapomínejte, každé věnujte určitý podíl vašeho času. Úklid v hlavě se dostaví.
Najděte jistotu v nejistých dobách, rádi vám podáme pomocnou ruku. V rámci členství Tvůrce najdete způsob jak se cítit jistí v tom, co děláte.