Jak správně vést přijímací pohovor
Už víte, jak vypsat výběrové řízení. Nyní vám inzerát přinesl několik kandidátů, prohrabali jste se tunou životopisů a nyní vás čeká první kolo přijímacího pohovoru a vybrání toho nejlepšího z nejlepších. Jak vést pohovor, aby to nebyla ztráta času, ale naopak možnost vyhledat ideálního kandidáta.
Ten nejtěžší krok je teprve před Vámi, tak se na něj dobře připravte!
Přijímací pohovor je nedílnou součástí každého přijímacího řízení. Může být stresující jak pro uchazeče, tak také pro zaměstnavatele, a proto není od věci se na něj dobře připravit.
Zvolte vhodné prostředí pro přijímací pohovor
Aby se uchazeč cítil uvolněně a mohl tak i odpovídat na vaše otázky, musí se cítit dobře. Určitě mu bude lépe u malého konferenčního stolku, než když vás bude dělit obrovský stůl s monitorem. Zajistěte také, abyste nebyli rušeni, popř. si přesměrujte hovory. Pokud vás bude u pohovoru přítomno více, dbejte na to, aby to nevypadalo jako u zkušební komise. Nebo si chcete zkrátit čas a rovnou pozvat několik uchazečů najednou? Více ke skupinovým pohovorům čtěte v článku výběrové řízení formou assessment centra.
Nepodceňujte přípravu
Před příchodem každého uchazeče si znovu projděte jeho životopis. Budete mít představu o jeho vzdělání a zkušenostech a budete vědět, na co se popř. máte doptat. Ale také vy musíte být připraven na jeho otázky typu: přesná náplň práce, pracovní doba, plat, dovolená. Zjistěte si všechny informace o nabízené pozici. Musíte vystupovat sebevědomě, a tak prezentovat i vaši společnost. Během pohovoru se nestyďte si psát poznámky, jen je dobré o tom uchazeče informovat, aby se necítil nepříjemně.
Ptejte se, ptejte se, ptejte se
V důsledku nepřipravenosti může přijímací pohovor sklouznout k obecnému tlachání. Je na vás, abyste pohovor vedl/a a ptal/a se na důležité a konkrétní věci. Vaší snahou je získat o uchazeči co možná nejvíce informací, na základě kterých se budete rozhodovat. Nepředpokládejte – ptejte se na konkrétní věci. Vyvarujte se diskriminačních otázek jako otázky na věk, sexuální orientaci, vyznání, rodinný stav, děti atd. – je to neprofesionální a také podle antidiskriminačního zákona se na ně ptát ani nesmíte.
Otázky by měly vycházet z vašich cílů, koho vlastě hledáte a jakou náplň práce daná pozice obnáší. Budou se vám tak jednodušeji vybírat otázky, a to ať už mířené na hard skills nebo soft skills. Pro odborné dovednosti práce v programech, systémech nebo další doporučujeme formu vlastního testu nebo modelového úkolu, tak ať si můžete co nejlépe ověřit znalosti a dovednosti uchazeče. Naopak pro soft skills volíme vhodné otázky, ale také pozorování. Opět záleží na cíli, ale spoustu nám toho může ukázat již samotné chování a vystupování uchazeče. Udržování očního kontaktu, práce s hlasem, skupinou, nebo sledovat, jak využije prostor pro vlastní dotazy.
Na co se ptát při pohovoru uchazeče
Pro většinu zaměstnavatelů bude asi důležité, udělat si představu, jak uchazeč vnímá dané pracovní místo. Ptáme se tedy např.: Jak to bude ve vaší fantazii vypadat, až budete tuto pozici zastávat a bude fungovat vše, jak má? Jak budou vypadat vaše běžné dny, popište takový den do rána do večera. Nebo jaké dny mohou být od běžných rozdílné?
Nebo další otázka nejen na postoje. Jak bude vypadat čas mezi nástupem, když vám zavoláme, že vás bereme a za dva měsíce nastupujete? Jak poznáte vy a jak poznáme my, že jste se zapracoval, jak to bude vypadat? Nebojme se popisů, jelikož nám toho můžou o uchazeči mnohé prozradit.
Možností a oblastí je spousta, ale můžete také využít motivaci a záliby uchazeče a zeptat se, při jakých činnostech ztrácí pojem o čase? Jednak se lépe poznáte a zároveň společně lépe rozhodnete, zda je to ideální pozice právě pro něj.
Zakončete přijímací pohovor
Zakončení pohovoru je velmi důležité, protože jím zanecháte celkový dojem na přijímací pohovor, Vás i celou organizaci. V první řadě dejte prostor pro otázky. Pokud jsou zodpovězeny otázky z obou stran, nastiňte další postup, kdy a jakým způsobem budou uchazeči informování o výsledku, zda následuje druhé či třetí kolo pohovoru a jakou formu bude mít. Pohovor můžete také zakončit (opravdu s ní nezačínejte) otázkou, zda „je to místo, o které máte opravdu zájem?“. Utvrdíte si tak uchazečovy postoje a motivaci. Po ukončení si sepište rychlý souhrn, vaše pocity a dojmy, zvláště pokud máte v jeden den více pohovorů, aby vám uchazeči nakonec nesplývali.
Organizace přijímacího pohovoru není pro vedení firmy nic jednoduchého. Zaměstnavatel či personalista musí zjišťovat, zda se uchazeč hodí na danou pozici nejen profesně, ale také zda si všichni navzájem vyhovují a dotyčný tak lehce zapadne do zaběhnutého týmu. Dívejte se na jeho odborné stránky, ale i ty lidské. Těžko by se vám pracovalo s člověkem, se kterým jste si od začátku nesedl. Zda chcete zapracovat na svém rozvoji nebo i rozvoji zaměstnanců, zvažte možnosti členství Tvůrce.