K čemu slouží kariérové kotvy? Lidé sledují v první řadě své vlastní zájmy. Jestli si přejete, aby vaši pracovníci pracovali – a pracovali rádi, tak aby je to bavilo, spojte síly! Spojte síly ve vašich motivacích. Zjistěte, co vaše lidi baví, motivuje, a to i mimo práci. Jděte společnou cestou. Motivací rozumíme soubor činitelů představujících hnací síly pro určitou činnost. Motivaci lze také vyjádřit jako řetězec reakcí, kdy pocit potřeby vede k touze dosáhnout daného cíle. Výsledkem dosažení cílů je pak uspokojení.
Soubor osobních hodnot, norem, motivů, které vedou k nasměrování kariéry, popsal švýcarský psycholog Edgar H. Schein a nazval je kariérovými kotvami. Na základě svého výzkumu popsal v 70. letech 20. století nejprve pět, posléze osm kariérových kotev. Každá kariérová kotva představuje schopnosti, potřeby, hodnoty a postoje.
Schein popsal tyto kariérové kotvy:
Kariérní kotva – jistota (stabilita)
Lidé s touto kotvou mají potřebu jistého zaměstnání, platu. Vyhledávají firmy s dobrou pověstí a tradicí. Jsou ochotni přizpůsobovat se hodnotám a normám organizace, bývají bez velkých ambicí – jistota je pro ně důležitější. Často jsou vázání také na určité místo, kde se cítí být doma, mají zde přátelé a cítí se bezpečně. Jistotu ovšem můžeme i trénovat, a to v různých situacích. Mějte také jistotu ve zvládání změn. Objevte jak na to ve Členství Tvůrce.
Kariérní kotva – autonomie (nezávislosti)
Tito lidé touží po co největší nezávislosti. Chtějí si tvořit vlastní pracovní plán i tempo. Jsou to lidé mající tendence k neakceptování pravidel a nároků organizace, které vnímají jako příliš svazující. Touží po samostatném podnikání, díky němuž mohou dosáhnout nezávislosti. Při hledání práce se vyhýbají úřadům a velkým výrobním organizacím.
Kariérní kotva – manažerské kompetence
Tato kotva je charakteristická pro lidi, kteří rádi řídí, ovlivňují jiné, za účelem dosažení společného cíle. Tito jedinci usilují o vyšší manažerské funkce, protože dosažení takovéto funkce je pro ně měřítkem úspěchu. Taková funkce jim přináší větší uspokojování než rozvoj odborného potenciálu. Prioritou při rozhodování o své pracovní kariéře je zaměstnání, které poskytuje příležitost postupovat v rámci organizace na vyšší úroveň. Tato kotva je charakteristická pro lidi, kteří rádi řídí, ovlivňují jiné, za účelem dosažení společného cíle. Tito jedinci usilují o vyšší manažerské funkce, protože dosažení takovéto funkce je pro ně měřítkem úspěchu. Taková funkce jim přináší větší uspokojování než rozvoj odborného potenciálu. Prioritou při rozhodování o své pracovní kariéře je zaměstnání, které poskytuje příležitost postupovat v rámci organizace na vyšší úroveň.
Kariérní kotva – technicko-funkční kompetence
Lidé s touto kotvou se chtějí uplatňovat a budovat kariéru převážně ve svém oboru. Je pro ně důležitý obsah práce. Kariéru plánují především v rámci své odbornosti. Kariérový postup je možný v rámci jejich funkční oblasti kompetence – obecná manažerská pozice pro ně není přitažlivá. Možnost zdokonalování dovedností je důležitější než peníze.
Kariérní kotva – kreativita
Tato kariérová kotva podněcuje k vytváření něčeho nového, zisk je až na druhém místě. Tito lidé mají tendenci prosazovat stále nové nápady, zanedbávat „rutinní“ povinnosti, což bývá zdrojem obtíží. Jakmile se jim podaří realizovat jen návrh nápadu, ztrácejí zájem a přesouvají se na nový projekt.
10 nejčastějších chyb při delegování
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Kariérní kotva – služba
U této kotvy je potřeba skloubit pracovní činnost s osobními hodnotami. Snaha o vytvoření něčeho prospěšného. Lidé s touto kotvou si hledají taková zaměstnání, která jim umožňují zahrnout do své práce hodnoty, které jsou pro ně více než kvalifikace či talent. Preferují práci, která je v souladu s hodnotami jedince, než s jeho dovednostmi. Více než finanční odměnu preferují možnost povýšení či přesun do pozic s větším vlivem a větší nezávislostí. Chtějí pociťovat, že jejich hodnoty jsou sdíleny i ve vyšším managementu. Při nedostatku podpory přechází tito lidé do „nezávislejších“ profesí.
Kariérní kotva – výzva
Motivací těmto lidem je výzva, heslem je „vyřeším nevyřešitelné“. Chtějí předčít konkurenci, být nejlepší. Je pro ně typické zaměření pouze na jeden cíl – zvítězit. Činnost některých nabývá podobu hledání práce, kde mohou čelit stále více obtížnějším úkolům či problémům. Nepřítomnost testování, soutěže a rozmanitosti ve vykonávané profesi je zdrojem znuděnosti, podráždění. U jedinců s kotvou výzva-soutěž se může projevovat netolerantnost vůči lidem, kteří nemají stejné či podobné ambice.
Kariérní kotva – životní styl
Tato kotva žádá skloubení osobního života s pracovními povinnostmi. Většinou upřednostňují rodinný život. Snahou je integrovat potřeby jednotlivce, rodiny a kariéry, přičemž osobní a rodinné potřeby bývají upřednostňovány před kariérovým růstem. Lidé mající tuto kotvu jako dominantní upřednostňují organizace nabízející pružnou pracovní dobu, práci na částečný úvazek, podporu rodiny.
Kariérové kotvy jako nástroj motivace
U každého jedince převládají jiné kariérové kotvy, tzn. pro každého je motivací něco jiného. A je na vás, jak poznat dominantní kotvy/u u svých zaměstnanců a dokázal s ní pracovat. V tom, jak vést svůj tým, a hlavně sebe efektivně, jak zvládat období změn v klidu a vědomě, se můžete více rozvíjet a hlavně vše trénovat prostřednictvím ročního online členství Tvůrce.