Chybovat je lidské. To zajisté všichni víme. Jenže existují pracovní místa, kde se i malé chyby mohou velice vymstít, někde se chybování zkrátka netoleruje ani v nejmenším.
Mezi takové profese patří i manager.
Nelze říci, že manažer nikdy nechybuje, občas se to přihodit může. Ovšem stává-li se chybování častěji, než bychom si přáli, měli bychom se nad vzniklou situací už více zamyslet.
Manažer není neomylný
Ano, to zkrátka platí. Ani ten nejlepší manažer není neomylný. Chyby zkrátka děláme všichni. Ať už jsou to chyby menšího rázu či ty zásadní, každý z nás sem tam nějakou udělá. Ať už je na vině cokoli, nestyďte se za to, možná jste chybovali jen z nepozornosti, byli jste unavení, nemocní, nesoustředění, někdy je na vině i prostředí, neměli jste adekvátní podmínky pro svou práci, a proto došlo k chybám.
Tomuto je důležité se vyvarovat. Pro svou práci si vždy snažte najít klidné místo, kde se cítíte dobře a můžete se plně koncentrovat jen na svou práci. Nepracujte, pokud jste příliš unavení, dělejte si průběžné krátké pauzy. I přesto se ovšem můžete občas zmýlit. Důležité je umět s chybou pracovat, a to dobrý manažer umět musí.
Přesvědčte se, zda neděláte jednu z 10 nejčastějších chyb v delegování v PDF níže. Stáhnout si je můžete zcela zdarma.
10 nejčastějších chyb při delegování
Udělejte první krok ke smysluplnější práci. Nechte nám kontakt a my vám obratem zašleme pomoc v podobě praktického PDF dokumentu.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Práce s chybou
Jak se pracuje s chybou? Krok číslo jedna je prostý, uvědomte si, že jste udělali chybu. Není to vždy snadné, ale musíte přiznat, že se ve vaší práci chyby vyskytly. Tato fáze je velmi podstatná, bez tohoto uvědomění byste se dál nedostali. Nyní si zkuste v hlavě zpětně promítnout průběh vaší práce. Kde se práce ještě dařila a šla hladce? Kdy jste začali mít pocit, že je něco špatně? Kontrolovali jste si průběžně výsledky své práce tak, jak by bylo žádoucí? Neudělali nebo neřekli jste něco, co by mohlo průběh vaší práce zásadně ovlivnit a nasměrovat na špatnou stranu?
Vzpomínejte na každý detail, který se vám vybaví. Zkuste přijít na to, kde chyba vznikla. Už to víte? Nebo máte alespoň tušení? Výborně, protože vaše tušení bude pravděpodobně správné. Cítíte, že se stalo něco, co brání ve vašem úspěšném manažerování. Dalo se této chybě předejít? A jak? Udělali byste nyní něco odlišně? Bránilo vám něco nebo někdo v tom zachovat se jinak? Byli jste pod tlakem, ve stresu, přetížení? Nebo jste jen konali zbrkle a to se podepsalo na výsledcích odvedené práce? Přemýšlejte o tom.
„Skutečnou chybou je chybu nenapravit“
Konfucius
Buďte uvědomělí
Chybami se člověk učí, zní trošku jako klišé. Ovšem nelze tomuto rčení upřít to, že je pravdivé. Chybovat je přirozené, chyby nás v životě (profesním i osobním) posouvají dál. Buďme za ně rádi. Naučme se s nimi pracovat. Nestyďme se za ně, přijměme je, poučme se z nich a snažme se jim předcházet. Jen ten manažer, který tohle vše dokáže, se může stát uznávaným, úspěšným a dobrým leadrem. Buďte to právě vy!