Motivace je naší hnací silou, bez niž bychom nepřežili. To pomyslné „něco“ nás ponouká do všeho, co děláme. Jak tedy může mít nějaká rizika? Kdy už se bavíme o negativní motivaci?
Napadlo vás to někdy? Nebo máte motivací tak jako spousta lidí spojenou pouze s něčím příjemným a užitečným? Může být motivace na škodu?
4 rizika vzniku negativní motivace
Motivace je ve společnosti velkým tématem a jistě většina z vás zná pojmy motiv, pohnutka, aspirace, cíle atd. Co vlastně ovlivňuje negativní motivaci, a na co se zaměřit? Pro naše účely nám postačí základní rozdělení motivace.
Vnitřní a vnější motivace
Máme motivaci vnitřní, kdy něco děláme proto, že to sami chceme nebo se snažíme vyhnout něčemu nepříjemnému. I to může být motivací. Dále také motivaci vnější, kdy nás k určitému chování či jednání nutí jiný subjekt než my sami.
Vnější motivaci můžeme dále rozdělit na pozitivní – za své jednání budu odměněn a negativní – snažím se vyhnout trestu. Nyní se budeme zajímat spíše o motivaci vnější. Vy jste motivátor. Vy se snažíte motivovat všechny své zaměstnance k výkonům. Je opravdu dobré, že se o to pokoušíte. Motivace je žádoucí pro kvalitní výsledky. Ovšem někdy se může stát, že to s motivací přeháníte, i když původně to byl dobrý nápad. Mimo jiné se to může projevit v procesu delegování.
Kterým 10 nejčastějším chybám při delegování se raději vyhnout, zjistíte v PDF níže. Stáhněte si je nyní a učte se z omylů, které za vás udělali ostatní.
10 nejčastějších chyb při delegování
Udělejte první krok ke smysluplnější práci. Nechte nám kontakt a my vám obratem zašleme pomoc v podobě praktického PDF dokumentu.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Dávejte si pozor na…
-
roztříštěnou pozornost zaměstnanců
Nadměrná motivace může vést k roztříštěné pozornosti zaměstnanců. To znamená, že příliš motivovaný zaměstnanec se může dostat pod velký tlak, dostaví se zapomínání, zaměstnanec se může chovat nervózně, je roztěkaný a nesoustředí se. To ve výsledku znamená přesný opak, než kterého bychom motivací chtěli dosáhnout. Zaměstnancův pracovní výkony se zhorší.
-
ztrátu hlavního cíle
Kromě nesoustředěnosti může docházet také k tomu, že zaměstnanci kvůli špatné motivaci nevědí, co je jejich hlavním cílem. Jsou motivování ke spoustě činností a není jim jasné, co je tedy jejich prioritou, které by měli věnovat nejvíce času a energie.
-
apatii
Dále se může přehnaná motivace projevit dokonce až apatií, člověk může být sice motivován pozitivně, ale dostává-li se mu motivace více, než je žádoucí, může to způsobit celkový útlum zaměstnance. Pracovník získá pocit, že na zadanou práci nestačí, což může vést k frustraci, stáhnutí se a k nižším výkonům.
-
odbývání práce
Může ovšem dojít i k naprosto odlišné situaci, kdy si přílišně motivovaný zaměstnanec může myslet, že práce, kterou vykonává, je pro něj příliš jednoduchá a v této domněnce může začít svou práci odbývat. Myslí si, že je příliš dobrý, a nemusí tedy věnovat svým povinnostem až takovou pozornost a péči, jakou jim věnoval doteď.
Kdo chce moc, nemá nic
Motivování je velice důležité, každý leader by měl umět s motivací pracovat. Umět naladit svůj tým na kvalitní odvedení jejich práce je někdy až téměř zázrak. Ale jde to. Jaké je ono tajemství motivovaného týmu? Stačí jen znát pár rad a kroků, jak toho docílit. A důležité je také vědět, čemu že se to vyhnout. Ne každý umí dobře motivovat, ale každý je schopen se to do jisté míry naučit a být přirozeně dobrým leadrem.
Jak na motivaci a spoustu dalších užitečných tipů a rad se dozvíte v rámci členství Tvůrce.