Zdá se vám, že všechno kolem zrychluje, ale vy nestíháte a ten vlak pomalu ujíždí? Nároky, které jsou na vás v práci kladené, jsou vysoké a díky nim se neustále cítíte být ve stresu. Zdá se vám, že jste stále více unavenější a bez energie? Na vině může být únavový syndrom.
Když relaxace nezabírá
S fyzickou únavou se vypořádáme lehce. Stačí když si chvíli odpočineme, zrelaxujeme svaly nebo změníme činnost, která nás k fyzické únavě přivedla. Na mentální únavu, ale tyto triky příliš neplatí. Deset minut relaxace a odpočinku tady nezabere. Když jsme psychicky unavení a vyčerpaní, cítíme se prázdní a nespokojení sami se sebou. Nemůžeme spát, jsme neklidní, podráždění a nedokážeme se na nic plně soustředit. To, co nás dříve naplňovalo, nás nebaví, dostáváme se do bludného kruhu povinností a stresu.
Vedle pocitu neustálé únavy se mohou objevovat i další příznaky, které se podobají různým onemocněním (bolesti hlavy, kloubů a svalů, zvýšené teploty, poruchy spánku, nechutenství). Absolvujete vyšetření, které ve většině případů nic špatného neodhalí a zahájíte dlouhodobé zdravotní kolečko po odbornících. Začnete-li všechny příznaky toho, že s vámi není něco v pořádku ignorovat, ocitnete se brzy ve stavu chronického stresu a pro únavový syndrom je stres živná půda.
Nehořím, jen doutnám
Určitě jste slyšeli o syndromu vyhoření. Možná vás ani nenapadlo, že by se to mohlo týkat i vaší profese. Podle nejnovějších výzkumů syndromem vyhoření trpí každý pátý člověk. A mezi nejohroženější patří zrovna manažeři. Syndromem vyhoření se nazývá reakce vašeho těla na dlouhodobý stres, který se projevuje především zvýšenou únavou a ztrátou smyslu z vykonané práce.
Vzpomínáte, kdy jste svou prací skutečně žili? Kdy dosahování výsledků pro vás bylo novou výzvou? A kdy vám vaše práce dávala smysl? Práci jste tak milovali, že jste jí dávali spoustu energie a ona vám pomalu vybíjela baterky. Pro ty, kteří na sebe a na okolí kladou vysoké nároky a zapomenou na dobíjení energie může být syndrom vyhoření velkým nebezpečím.
Únavový syndrom, nemoc manažerů
Člověk ve středním věku, ve funkci manažera je adeptem na tzv. managerskou nemoc. Ve skutečnosti nejde o nemoc, spíše o psychický stav. Tato „nemoc“ se objevuje tam, kde je velký tlak na výkon a není žádný prostor pro chyby. Autorem termínu manažerská nemoc je D. C. Daw a do projevů zahrnul stavy vyčerpanosti a podrážděnosti vůči svému okolí. Takový manager ztrácí schopnost naslouchat ostatním a myslí si, že zvládne všechno a sám. Sahá do posledních rezerv své baterie.
Hodí se na vás některé z následujících tvrzení? Máte dojem, že si nemůžete dovolit odpočívat, i když jste neustále unavení, protože firma by se bez vás zhroutila? Bojíte se konkurence a toho, že by vás mohl převálcovat mladší kolega s elánem o mnoho větším než je ten váš? Když projevíte slabost, přijdete o práci? Všímáte si, že Vás okolí považuje za nespokojence, cynika a neustálého protivu s negativním postojem k životu? Je to velký tlak, který má vliv na zdraví i rodinný život. Kam se podělo nadšení a vaše ideály? To vše mohou být „symptomy“.
Uvědomění si vlastní hodnoty
Mnoho manažerů si stres kompenzuje způsobem, že si vypěstují nějakou závislost. Může to být alkohol, nikotin, jídlo nebo třeba nějaký druh sportu. Svoji hodnotu vnímají v souvislosti s dosahováním cílů, které jsou důležité pro společnost. Cesta ze stavu akutního stresu, závislostí a chronické únavy vede přes uvědomění si jaké jsou vaše základní hodnoty a řízení se podle nich. Teď je čas na zastavení! Je čas na změny. Co je pro Vás skutečně v životě důležité? Jaké jsou Vaše životní priority?
Uvědomte si svou vlastní hodnotu. Jste dost dobří bez ohledu na to, co si myslí okolí nebo firma, ve které pracujete. Jen vědomé vnímání vlastních kvalit vás může posunout zase o kus dál. Ptejte se sami sebe, kde budete v budoucnosti a pracujte na tom, aby vás tato budoucnost bavila a naplňovala. Ve vědomém životě vše co děláte, děláte především proto, že to sami chcete, a že víte, že jste v tom dobří.
Jak na únavový syndrom a stres
Ani stres ani únava nejsou nemoci, na které zabere pár pilulek a je zas dobře. Žádná běžná léčba na ně zatím neexistuje.
Domluvte si se svým okolím dovolenou.
Nemusí to být dovolená z reklamního katalogu taková, která okolí naplňuje závistí. Dejte si dovolenou od práce, starostí, stresu. Vybudujte si kolem sebe záchrannou síť složenou z vašich spolupracovníků a komunikujte s nimi o nutnosti přijmout efektivní opatření proti únavě. Nesnažte se být neustále produktivní a naučte se činnosti delegovat. Jen člověk, který je odpočatý nachází nové cesty řešení, je tvůrčí a k okolí příjemný.
Naučte se dělat zbytečné činnosti
Díky nim spustíte v mozku nevědomé procesy. Je to podobné spánku, mozek si odpočine a nápad nebo inovace přijde mnohem rychleji než při urputném přemýšlení. Rozhodněte se pro změnu a nechejte únavový syndrom za sebou. Může se stát, že ta správná myšlenka nebo řešení se objeví při úklidu garáže.
Dělejte si často přestávky
Myslíte si, lehce se to řekne, ale hůř provede. Tlačí vás termíny, na odevzdání včera bylo pozdě. Je dokázané, že vhodné rozčlenění přestávek a pracovní doby pomáhá odbourat duševní únavu, která vede až k chronickému únavovému syndromu.
Vaše výkonnost nejenom, že kolísá v průběhu pracovní doby, ale bude jiná v každém týdnu, v měsíci, nebo v ročním období. Nejproduktivnější je člověk asi hodinu po příchodu do práce, zkuste si tedy na tento čas plánovat nejdůležitější činnosti. Ty by ovšem měly trvat max tři hodiny, pak totiž vaše výkonnost zase klesá. Nastavte si efektivní strategii časového managementu a pokud vám dělá problém dodržovat při práci přestávky, zkuste si vzít do práce budík a nastavte si upozornění na něm.
Delegujte a únavový syndrom nedostane šanci
Delegování samo o sobě není řešení. Důležité je, k čemu využijete takto získaný čas. Právě v pozici vedoucího pracovníka máte možnost předcházet únavovému syndromu efektivně a případně jej tak i řešit. Delegujte. I malé záležitosti můžete delegovat a ušetřit tak energii, kterou pak můžete věnovat důležitějším věcem – třeba odpočinku.
10 nejčastějších chyb při delegování
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Které drobnosti mohu delegovat? Tak např. vaření kávy, svolávání porad a zápisy z nich, auto pravidelně do myčky, výběry z bankomatu, kopírování, tištění dokumentů, nákup knih, čištění akvária v kanceláři. Opačně je možné přemýšlet i tak, že jsou úkoly, které prostě jen může udělat někdo jiný, i když z nich není ucelená činnost, kterou pak delegujete. Například dohledání konkrétních údajů, nebo vytvořit si systém pravidelného reportingu, ať nemusíte výsledky pořád hledat. Způsobů jistě najdete hodně.
Vyzkoušejte různé relaxační metody a najděte si tu svou
Můžete dát na mnohé rady a změnit své zažité návyky, prostředí, stravu nebo rovnou práci. Pokud ale trpíte únavovým syndromem, bude to pro vás příliš velké sousto. Začněte pomalu. Je to stejné jako když si v novoročním předsevzetí umíníte, že zhubnete dvacet kilo. A ono to nefunguje. Jedním z důvodů je příliš velká změna a chybějící pozitivní motivace.
Celkové napětí a vyčerpání organismu pomáhá uvolnit i aromaterapie, četba odpočinkových knih nebo popíjení bylinkových čajů. Pomáhá také manuální činnost spojená například s řemeslnou tvorbou. Radost z vlastního vytvořeného výrobku vás zbaví negativních myšlenek a tak se můžete opět soustředit na svůj úspěch. Podívejte se po okolí na nabídky pro volný čas, a najděte si řemeslo, které obdivujete a líbilo by se vám proniknout do jeho tajů.
Zapojte celou firmu a nechejte únavový syndrom za sebou
Malým krokem může být vyvážená strava, především dostatek vlákniny a pravidelný pitný režim. Pravidelný pohyb je dalším podstatným krokem proti únavovému syndromu. Nemusí se z vás stát rovnou zanícený sportovec, ale postačí pravidelné vycházky do přírody nebo cvičební techniky, které pomohou stres udržet pod kontrolou především díky hlubokému a pravidelnému dechu. Vhodné je využít metody jógy, mindfulness nebo meditace. Pokud v tom nechcete být sami zkuste podnítit firemní změnu a najděte ve firmě prostor a čas který bude věnován cvičení a meditaci. Efektivním způsobem, jak si nastavit zdravé návyky, pracovat s delegováním a efektivním odpočinkem v kombinaci s vlastním osobním i profesním rozvojem je roční členství Tvůrce. V průběhu roku budete poznávat, trénovat a kombinovat mnoho efektivních technik a nástrojů, které vám mohou pomoci zvládat změny v klidu a třeba i s radostí.
Neotáčejte se k pomoci zády
Ztrátě životní energie a únavovému syndromu, můžete předcházet dobrými vztahy s okolím. Nezapomínejte si udělat čas na rodinu a kamarády. Kromě toho, že si s nimi odpočinete a zažijete legraci, mohou si jako první všimnout, že je toho na vás moc. Naplňte svůj život pozitivními emocemi a přátelskými vztahy, vaše baterie pak nikdy nebudou vybité.
O nic nepřijdete
Videa, články, zajímavosti a mnohé další ze světa leadershipu můžete mít při sobě a vždy aktuálně. Sledujte nás na následujících kanálech, nebo se přímo zapojujte do diskuze a přispějte tak svou dobrou praxí.