Hry do auta, nejen pro děti
Zkusili jste už hry do auta? Být řidičem v autě s dětmi je pro někoho představa při které se rosí čelo? Už jenom plány na společnou cestu zahrnují hororové scénáře. Co kdyby se společná cesta stala velkým dobrodružstvím? A to nejen pro děti, ale také pro vás.
Důležitost her pro děti
Pro dětství je přirozené používání her. Hra je pro děti stejně důležitá jako pro dospěláky práce. Hra je potřebná pro správný dětský vývoj stejně jako jídlo a spánek. Hra rozvíjí jemnou i hrubou motoriku, koordinaci, tvořivost a trénuje koncentraci a paměť.
V dospělosti často vidíme hru jen jako prostředek k zabití volného času bez valného užitku, a nemálo z nás se jim raději vyhne se slovy „jdu dělat něco smysluplného a vy si hrajte“. Dítě pomocí hry poznává nejenom samo sebe, ale také své okolí. Vzpomeňte si na hry, které jsme hrávali jako malí, kdy jsme při schovávané objevovali zaprášené kouty a při hrách s provázkem jsme vymýšleli nové postupy a motivy.
Při hraní získáváme nejenom nové životní zkušenosti bez obavy ze selhání, ale není zde ani místo pro hodnocení, především to negativní. Hru si zkrátka užíváme a díky opuštění zábran se odvažujeme i jinak myslet. Navíc když pozměníme nebo upustíme od pravidel, nebo si vytvoříme vlastní, můžeme zjistit, že je to velká zábava a legrace. Na cestování s dětmi se dokonce můžeme začít těšit.
Bylo by ale dobré zmínit, že určité hry skýtají svá rizika, ale to už je na jiné čtení.
Když hra není jen dětská kratochvíle?
Dovednost, která je dnešní společností ceněna a firmami vyhledávána je kreativnost. Právě díky fantazii, kterou v hrách používáme se učíme být kreativní a tvůrčí. Význam hry je někdy nedoceněný, a proto vám přinášíme krátký seznam, proč si vlastně hrát.
- Hry (nejen do auta) jsou vynikajícím prostředkem k tomu, jak se naučit řešit různé úkoly a situace.
- Hra má obvykle nějaký cíl, ten ale dosáhneme jen při použití vybrané cesty nebo některé z možností.
- Při hrách se setkáváme s pravidly a díky nim se učíme jejich respektování a sebekontrole.
- Hra podporuje vzájemnou komunikaci a rozvoj zdravé osobnosti.
- Zkoušíme nové role a tím simulujeme sociální procesy.
Hry můžeme ve svém životě zapojit kamkoli. Určitě jste slyšeli, ve vaší firmě, pojmy jako modelové situace, interaktivní seminář nebo teambuilding … pod těmito novými trendy je schováno předání informací, vaše vzdělávání, ale zábavnou formou především pomocí her.
„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“
— Albert Einstein
10 tipů na hry do auta
Zkuste pro jednou nechat mobilní telefony dětí doma, nebo alespoň v poloze Off. Vyberte si z našich tipů her do auta, které se dají využít pro nejmenší pasažéry, ale i velké hráče.
Na některou z her potřebujete drobnou přípravu před cestou, ale většina z nich lze hrát i bez přípravy. Uvidíte, že si velmi rychle vymyslíte i svoje vlastní hry, díky kterým zabavíte děti v autě a navodíte i pocit společné pohody, a navíc se při nich i společně zasmějete. Ať už to budou různé kvízy, hádanky, otázky nebo slovní hry do auta. Podle věku se dají upravovat a ztěžovat.
Nasedá se do auta, dobrodružství začíná:
- Balení na pustý ostrov
Hra začíná první větou „Chystám se na ostrov a beru si s sebou …“, mluvčí doplní jednu věc, kterou si vezme na ostrov a pokračuje další v autě. Zopakuje větu i věc, kterou si bere předchozí hráč a doplní svoji. Tak se pořád střídáme, dokud si všechny věci pamatujeme.
Když už často chybujeme, můžeme začít znovu. První větu můžeme změnit například na „Chystám se na tábor (školu v přírodě)…“
- Klíčovou dírkou vidím
Hra do auta, která má podobná pravidla jako „Kdo jsem“ nebo „Hra na otázky“. Jeden z hráčů začne větu „Klíčovou dírkou vidím …“ a uvede nápovědu, třeba že je to věc nebo osoba nebo je to červené barvy. Ostatní začínají pokládat otázky na které se dá odpovídat jen Ano/Ne až do té doby, než zjistí co v klíčové dírce vidíte. Hráči se postupně v zadání střídají.
- Seznam
Tato hra vyžaduje přípravu předem a alespoň elementární znalost cesty. Dítěti napíšete seznam co všechno má během cesty hledat (menším dětem to lze nakreslit) a pak už jen dítě zapisuje kolikrát to během cesty objevilo. Může to být například kukuřičné pole nebo dýně u cesty (podle období), kostelík nebo pes před domem. Čím je dítě starší tím víc různých a složitějších věcí během cesty má najít. Když už cestu znáte vybírejte i drobnosti, třeba takové, na které normálně pozornost nepadne. Budete překvapení, s jakou radostí se při odhalení záludností setkáte.
- Pravidla
Obdoba předchozí hry. Vymyslíte několik pravidel. Třeba, když potkáme červené auto, musíme zaštěkat, nebo když pojedeme po mostě musíme zpívat „Na tom pražským mostě, konvalinka roste… „. Všechna pravidla se pak musí dodržovat. Vhodné je do vymýšlení pravidel zapojit i děti. Kdo nezvládne dodržet pravidla, dostane úkol.
- Vymysli příběh
Tato hra se hodí do stání v kolonách. Pozorujte lidi v okolních autech, náhodně si některou posádku vyberte a vymyslete k nim příběh. Kam a odkud jedou? Co tam dělali nebo budou dělat? Jaké je jejich povolání? Kde bydlí? A podobně.
- SPZtovačka
Kdo je na řadě, podívá se na spz aut okolo a rychle z ní vymyslí větu. Alternativou můžou být jednoslovné odpovědi na téma rostlin, zvířat, měst nebo demografických lokatlit.
- Vše co vidím, začíná na…
Jedná se spíše o hru pro posádku, než pro řidiče (nemůže kontrolovat čas). Zvolí se písmeno, čas a počet slov. Cílem je říci požadovaný počet slov na dané písmeno ve zvoleném čase. Obtížnost je tak variabilní a můžete sami vyzkoušet, kam až se dostanete.
- Kilometrovník
Hra je ideální jak pro posádku, tak řidiče. Koukneme na jakém kilometru dálnice/cesty se momentálně nacházíme a určíme si cílový kilometr. Poté se určí okruh věcí na nějaké téma, např. Hory. Hráči se střídají a vždy řeknou co je na dané téma napadne. Jakmile se dostaneme na cílový kilometr, hra končí a ten kdo nestihl říci své slovo, má trestný bod. Po třech trestných bodech jednoho hráče končí celá hra. Možná variace s předchozí hrou, kdy vám právě kilometrové úseky měří čas.
- Hledací kartičky
Připravíme si řadu věcí, které budeme hledat (předem-připravené kartičky ideálně). Ve hře je vždy jedna hlavní osoba, která losuje kartičky a doplňuje. Tato osoba vylosuje tři kartičky, které prezentují nějakou věc, kterou lze vidět při cestách. Pokud někdo z hráčů danou věc uvidí, tak to nahlásí všem hráčům a získá požadovanou kartičku. Takto může hra pokračovat dle počtu kartiček nebo končí až každý nasbírá určitý počet karet.
- Vesnicovaná
Zahrají si všichni včetně řidiče. Když se projíždí obcemi, tak se mnohokrát ptáme, proč se zrovna takhle jmenuje. Cílem této hry je přemýšlet od čeho je název obce odvozen. Jaká příbuzná slova koho napadají, kdo nebo co se tak může jmenovat, zda daný název může mít nějaký příběh aj.
- BONUS: Kontakt
Hra pro starší až dospělé a minimálně pro 3 hráče, ale více je lepší. Opět na principu hádání nějakého slova (čehokoli) ovšem tentokrát si ho hádající musí zasloužit a začínající hráč uchránit. Např. Začínající hráč (A) si vymyslí tajné slovo (toustovač). Nahlas řekne začáteční písmenko (T) na které se nyní ostatní hráči (kdokoli) snaží vymyslet nové tajné slovo spolu s nápovědou. Tedy jiný hráč (B) si v duchu řekne (tvaroh) a nahlas řekne nápovědu (tučný). Nápověda je libovolná, více slovná, pantomimická, prostě jakákoli, ale nejlépe taková, aby to hned nemuselo být zjevné začínajícímu hráči (A). Zde totiž přihází onen „kontakt“, jakmile totiž kdokoli z dalších hráčů zřejmě pochopil nápovědu, zazní kontakt a hráči (B+C) počítají do 10s. To jsou poslední sekundy, kdy může hráč (A) přerušit tento kontakt. Stačí když odhalí nápovědu a řekne ono slovo (tvaroh). Jakmile ale neví a po 10s. zazní slovo tvaroh od hráčů (B+C), hráč (A) musí odhalit další písmenko z jeho tajného slova, tedy O. V tento moment se princip opakuje, avšak nová nápověda není na písmenko O, ale TO. Právě už nyní se může stát, že hráči vymyslí nápovědu na slovíčko TOustovač a v tu chvíli je hráč (A) se svým tajným slovem odhalen.
Ač to může na první moment vypadat složitě, tak stačí si to párkrát vyzkoušet a pak začne pravá zábava a lámání si hlavy nad tajnou nápovědou, aby nebyl přerušen kontakt.
Konečná, vystupujeme
Když se do her v autě zapojíte plně, ani si nevšimnete, jak rychle vám cesta utekla. Volant tentokrát zůstal pevně ve vašich rukou a určitě jste se i něco nového dozvěděli o své malé posádce. A oni se zase něco naučili od vás, příště budou rádi tohle dobrodružství opakovat. Herní čas strávený v autě může být vnímaný velmi pozitivně vámi i dětmi, vždyť se zde zdokonalujete ve vzájemné komunikaci a posilujete vztahy.
Zda chcete posilovat vztahy ve třídě v roli učitelů, mrkněte také na Tipy do třídnických hodin kde jsou pro vás nachystané přípravy na celý školní rok. Aby třídnické hodiny dávaly smysl.