Víš, mami, dneska nám odpadla hodina a paní učitelka nás pustila dřív. Zítra máme ředitelské volno. Bolí mě břicho, nemůžu do školy. Byl jsem s rodiči v nemocnici. V pondělí nepřijdu, budou mi trhat zub. Některou z těchto vět už jste u svých dětí určitě slyšeli. Můžou to být věty pravdivé, ale také můžou krýt záškoláctví.
Ze školského zákona k záškoláctví
Školní docházka je u nás povinná a rodiče nebo jiní rodinní zástupci ji musí ze zákona zajistit. V případě, že se objevuje její porušení jsou na dítě nejprve uvaleny sankce a tresty, které mohou vyústit ve sníženou známku chování. Pokud záškoláctví i nadále pokračuje nebo je dokonce rodiči podporováno, a není zde snaha o nápravu, zasáhne v této věci stát a trest přechází na zákonného zástupce dítěte.
Za záškoláctví je podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy považována neomluvená absence žáka základní či střední školy ve škole. Jedná se o přestupek, kterým žák úmyslně zanedbává školní docházku. Je chápáno jako porušení školního řádu (pravidel stanovených školou), současně jde o porušení školského zákona, který vymezuje povinnou školní docházku
Kdy se může jednat o záškoláctví
Rodiče nebo učitelé často netuší, že je dítě záškolák. Jak vůbec poznat záškoláctví?
Když dítě:
- nechodí do školy s vědomím rodičů, tedy například, když si vyrazíte na výlet a dítě má být ve škole, nebo když dítě uvolníte ze školy, protože vás prostě ukecá, že se mu nechce.
- rodiče oklame. Většinou děti ráno před školou přesvědčí rodiče, že jim není dobře a rodiče je ze zdravotních důvodů omluví.
- uteče ze školy. Po zapsání přítomnosti odejde a spoléhá na to, že si toho nikdo nevšimne. Chodí jen na hodiny, které jej baví.
- odmítá školu a projeví se to především v jeho psychice. Důvodem mohou být obavy ze šikany nebo z obtížnosti učiva. Na vině ale může být i vážnější příčina, například deprese.
- nechodí do školy úmyslně, ale rodiče si myslí že ano.
K tomu, jak dětem ještě o něco více porozumět a vcítit se do nich, může posloužit i Desatero dobrého třídního učitele. Stáhněte si jej ve formě PDF zdarma.
Desatero dobrého třídního učitele
Získejte zdarma praktické tipy, jak smysluplněji pracovat se svou třídou. Nechte nám kontakt a my vám obratem zašleme pomoc v podobě praktického PDF dokumentu.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Záškoláctví se týká všech
Pokud zjistíte, že vaše dítě je záškolák, zachovejte chladnou hlavu. Tuto informaci berte jako varovný signál, že se vyskytl problém, se kterým si dítě neví rady.
Vrátit dítěti zájem a potřebu o docházku do školy je dlouhodobý proces, který vyžaduje spolupráci všech zapojených. Každé dítě je jedinečné a nejde k němu přistupovat podle tabulek.
Nejenom při zjištění záškoláctví, ale všeobecně v přístupu k dítěti je potřeba snažit se dítě pochopit a přizpůsobit mu svá očekávání a nároky. Rozhodnutí nejít do školy je často impulzivní, které má řešit jednorázový problém. Pro dítě, ale není cesty návratu a nastupuje strach z prozrazení, dítě se dostává do svízelné situace, ve které mu není dobře a obává se výčitek rodičů nebo potrestání pedagogy.
Cesta k nápravě záškoláctví
Ani samotná kontrola nebo dokonce samotné vodění dítěte do školy, mnohdy ani samotný trest nebývají účinným řešením, protože nejsou zaměřené na změnu postoje dítěte k záškoláctví. Při nápravě v chození za školu je cílem udělat vše pro pozitivní změny v chování žáka. Pokud ale máte podezření, že u dítěte jde o projev vážné psychické poruchy, vyhledejte včas odborníka a nesnažte se je řešit sami.
Pár rad pro rodiče
- spolupracovat s pedagogy a dalšími odborníky
- pozitivně motivovat dítě k návratu do školy
- přizpůsobit nároky možnostem dítěte
- oceňovat dítě za snahu a za překonání překážek
- přehodnotit výchovné postupy v rodině
- nacvičovat s dítětem správné reakce
Pár rad pro učitele
- spolupracujte s rodiči, metodikem prevence, školním psychologem
- nebojte se vyzkoušet odborné programy zaměřené na řešení
- plánujte dlouhodobá opatření, aby se situace neopakovala
- spolupracujte s dítětem při návratu do třídy
- k vyřešenému případu se již nevracejte a projevujte důvěru.
- využijte sebereflexe a předchozí špatné zkušenosti s žákem vymažte a začněte znova.
Tohle určitě nefunguje
- přílišné trestání dětí, spojí si totiž školu s negativními zážitky a budou se jí ještě více vyhýbat
- nedůslednost při výchově
- nejednotnost ve spolupráci všech zapojených
- poukázání na konkrétního viníka, raději s dětmi proberte, co jim pomůže, aby do školy chodily rády, aby je to ve škole bavilo
Kde najít pomoc
Máte podezření, že máte ve třídě nebo v rodině záškoláka? Nebojte se vyhledat pomoc, nejdostupnější a nejrychlejší je promluvit si s druhou stranou, tzn. s rodiči nebo třídním učitelem popř. se školním metodikem prevence, ten je na každé škole. Pokud již máte tyto možnosti vyčerpané obraťte se na školního psychologa nebo na některé ze středisek výchovné péče.
Pomoc můžete hledat také u neziskových organizací jako je MADIO z.s., které se zaměřují na prevenci rizikového chování.
Na problémy nejste sami, pro další rady, náměty či pro diskuzi k tématům prevence rizikového chování navštivte některý z našich kanálů.