Na dnešní den učitelů jsme většinou byli s vámi ve škole, nebo se na takový den po víkendu těšili. Z pohledu mnoha lidí to nyní vypadá, že si učitelé užívají volna. Jak je to však daleko od reality.
Témata, která spolu v MADIO řešíme jsou veskrze zaměřená na změnu. A nyní je to právě o změnách. Buďte v tomto období v pohodě a klidu, co to jde. Máme pro vás několik tipů, jak zůstat v klidu i v náročných dnech. Využijte tento čas k poznání věcí nepoznaných.
Zaměřujte se na drobné úspěchy
V tomto období je těžké dosáhnout stejných vzdělávacích výsledků se svými žáky, jako když jste ve třídě. Neznamená to však, že je nemožné nějakých výsledků dosahovat. Ať už používáte nejmodernější nástroje pro e-výuku, nebo si s dětmi/rodiči předáváte zadání učiva a vyplněné úkoly přes plastovou krabici na zahradě jednoho s rodičů je skvělé že jste na tuto změnu dokázali pružně zareagovat. Už to je úspěch. V učivu, které v tuto dobu učíte se soustřeďte více na to, co se žákům podařilo a co se nového naučili. Všímejte si drobností. Stejně jako vy i oni nemají ideální podmínky pro učení.
Hýbejte se
Vzhledem k tomu, že neučíte v jedné třídě, ale chodíte na pomyslnou návštěvu do dvaceti i více rodin, můžete říci, že se za den „hýbete“ až dost. V období karantény a omezeného pohybu je dobré se na pohyb zaměřit, jako na jeden z klíčových zdravých návyků. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle, zdravý duch. Člověku se ne vždy chce. I malý pohyb je lepší než žádný. Vyzkoušejte jeden trik. Najděte si na pohyb jednu minutu denně. Oznamte zbytku rodiny či partnerovi/ce těsně před ní, že jdete cvičit. Uvidíte, že nikdy nezůstanete jen u minuty.
Zaveďte si zdravé návyky
Zdravé návyky vám pomohou k pocitu spokojenosti, ať je zrovna omezený pohyb obyvatel, nebo ne. Co jsou vaše klíčové zdravé návyky? Co jsou ty činnosti, bez kterých si nedokážete představit příjemný den? Najděte si takové, které máte ve své zóně vlivu a na které nepotřebujete nikoho jiného než sebe. Může to být ranních 10 minut na balkóně, udělat pár jógových ásan, posnídat s rodinou, půlhodina čtení oblíbené knihy. Cokoli, co vám dá prostor se zastavit sám ze sebou a víte, že vám to udělá radost. Nebojte se i maličkostí, jako třeba vyčistit si zuby, aniž by na vás kdokoli mluvil, nebo zazpívat si při vaření.
Smějte se
Není co dodávat. Jsme národ, který má humor pod kůží, tak se předveďte. Že neznáte žádný vtip, nebo je neumíte vyprávět? To přeci nevadí, je možné, že to doma umí někdo jiný. Není to o vtipech, ale o obklopení se prostředím, ve kterém je v pořádku se smát a bavit se. Využijte čas na shlédnutí komedií, či sitkomů. Pište a volejte si s lidmi se kterými je vám dobře a víte, že může být sranda.
„Existují věci nepoznané, ale neexistují věci nepoznatelné.“
— Jan Amos Komenský
Buďte na sebe hodní
Je velmi jednoduché podléhat množství povinností a očekávání, která jsou na vás kladeny. Otočte to. Najděte každý den aspoň jednu věc, za kterou se můžete ocenit. Odměňte se. Nejde o to si kupovat za každou drobnost drahé nákupy. Odměnit se můžete třeba tím, že si „dovolíte“ po obědě půl hodiny nic nedělat, již zmiňovaným pohybem, nebo opačně tím, že si zavedete nějaký zdravý návyk. Pro někoho může být odměnou chvíle s partnerem/kou, sdílení radostí dne nebo telefonát s kamarádkou, která vás vyslechne. Jistě v tomto bodě budete více kreativní a najdete si něco co vám udělá jedinečnou radost.
Existují věci nepoznané, poznejte je
Přejeme vám zdraví a co možná nejpříjemnější den učitelů. Věříme, že třeba právě v tomto období najdete nové „poznatelné“ věci a zážitky. Každý den je prostor na změnu. Každý den je poznat nepoznané.
O nic nepřijdete, nejen v den učitelů
Známky, úkoly a zkoušení vám ani dětem neutečou. Využijte tento čas pro podporu sebe i žáků a jistě z toho budete moci čerpat i později. Je to invetice, která se vyplácí. Pro vaši podporu jsme pro vás připravili videa, články, zajímavosti a mnohé další ze světa prevence a osobního rozvoje můžete mít při sobě a vždy aktuálně. Sledujte nás na následujících kanálech, nebo se přímo zapojujte do diskuze a přispějte tak svou dobrou praxí.
- Na Facebooku,
- Pod články na blogu madio.cz/blog,
- Pod videem na Youtube kanále MadioCZ(odběr).